Sedat Yalçın

Yeniden_Refah_Partisi_logo.svg

Sizi Dinliyoruz.

iletisim@sedatyalcin.com.tr

Anasayfa / Hakkımda

SEDAT YALÇIN

" AHLAKLI BELEDİYECİLİK "

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR

SEDAT YALÇIN

1961 doğumlu.

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi 1982 mezunu.Maliye Bakanlığında 10 yıl süre ile Vergi Başmüfettişliği yaptı. Türkiye’nin birçok bölgesinde vergi incelemeleri ve kamu kurumları teftişi görevleri ile bulundu.

Ankara Defterdar Yardımcılığı görevini yürüttü.

Yeminli Mali Müşavir ve Bağımsız Baş denetçi sıfatları ile 20 yıla yakın süre yabancı sermayeli büyük ölçekli şirketlerde ve farklı sektörlerde vergi danışmanlığı ve bağımsız denetim çalışmaları yürüttü.

Ekonomi, Kamu Maliyesi, Kent Ekonomileri ve Sürdürülebilir Kentler ile ilgili kitap ve makaleleri yerel ve ulusal basında ve hakemli dergilerde yayınlandı.

20 yılı aşkın siyasi deneyiminde, il başkanlığı yaptığı 5 yıl boyunca geçirdiği yerel ve genel seçimlerde, Bursa’nın başarısını rekor seviyelere yükseltti.

Türkiye’de ilk sayılabilecek,  uluslararası uzmanların katılımı ile  ‘Bursa 2023 Kent Vizyonu’nu hazırladı  ve ekibi ile birlikte Bursa halkına sunumunu gerçekleştirdi.

İklim Değişikliği ve Avrupa Yeşil Mutabakatının ülkemiz ekonomisi ve kentleri üzerinde oluşturacağı etkileri araştırmak ve yol gösterici çalışmalar yürütmek üzere tecrübeli ve uzman bir grupla Sürdürülebilir Kent Araştırmaları Derneği (SÜKAD) ın kurucu başkanlığını üstlendi.

Eğitim, seyahat ve iş gezisi amaçlı olarak muhtelif sürelerde 45 ülke ve 100 ün üzerinde şehirde bulundu.

Dünyanın yaşanabilir şehirlerinde yaptığı araştırmalar dışında, başta Balkanlar olmak üzere, tüm Avrupa şehirleri, Kuzey Amerika, Afrika, Çin, Japonya’nın pek çok şehrinde, yaşanabilir ve sürdürülebilir kent projeleri konusunda incelemeler yaptı.

Bursaspor Divan Kurulu Üyesi. Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası, Kızılay Bursa Şubesi, Maliye Gelirler Kontrolörleri Vakfı,  Kamu Politikaları Enstitüsü, Balkan-Kafkas ve Anadolu’nun çeşitli şehirlerine ait yöre derneklerinde Onur üyelikleri bulunmaktadır.

Uzmanlık alanı Ekonomi, Kamu Maliyesi ve Yönetimi  ve ona bağlı Türk Vergi Sistemi olup, çalışma ve iş hayatı süresi içinde aşağıda belirtilen başlıklarda da özel çalışmaları oldu:

– Kent Yönetimleri ve Sürdürülebilir Şehircilik uygulamaları (Tüm Alt Başlıklarda)
-İklim Değişikliği- Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında yaşanacak dönüşümler. (Kamu, Özel sektör ve Şehirlerimiz açılarından)
-Tarım-Hayvancılık- Kırsal Kalkınma- Gıda Güvenliği
-Enerji Arz Güvenliği- Fosil Yakıt Kullanımı-Yeşil Enerji Kaynakları
-Kobi Sorunları
-Sanayi ve Tarımda Ölçek Sorunları ile Verimlilik ve Katma Değerli Üretim Hedefleri
-Genç, Kadın, Yaşlı, Engelli vb. Dezavantajlı Gruplar İçin Yürütülecek Sosyal Politikalar

İngilizce bilir.
Evli, 2 çocuklu.